Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Předškoláci často onemocní

Vaše dítko se chystá do školky? Pak se u něj patrně častěji než dřív mohou objevit různá onemocnění dýchacího ústrojí. Naučte se správně vnímat jejich příznaky, nepodceňujte zdánlivě banální nachlazení. A celoročně posilujte dětskou imunitu.

Nachlazení, rýma či kašel, to jsou nemoci, které snadno vyléčíme pár dny v posteli, sirupem či kapkami. Naše dítě však může onemocnět chřipkou či dokonce zápalem plic. Obě tyto nemoci vyžadují lékařskou péči. Neměli bychom je podceňovat, ani zanedbávat.

Co víme o chřipce

Zvykli jsme si považovat chřipku za banální onemocnění, které zaženeme nějakým lékem proti horečce a někdy ji dokonce klidně přechodíme. Najednou se ale objevil virus ptačí nebo prasečí chřipky a lidstvo zachvátily obavy. Chřipka je totiž původcem obrovských epidemií, jimž v různých staletích podléhali lidé po celém světě.

Každoročně chřipka postihne deset procent světové populace. Narozdíl od běžných virových infekcí projevujících se jako rýma či kašel, je chřipka závažné onemocnění, na které každoročně zemřou tisíce lidí na celém světě.

Jak se chřipka projevuje

Rizikovou skupinou jsou starší lidé, malé děti a lidé s oslabeným imunitním systémem. Chřipková onemocnění se projevují nástupem horečky, třesavkou, bolestmi hlavy, svalů a kloubů. Člověk, u něhož propuklo chřipkové onemocnění, si nejčastěji stěžuje na celkovou tělesnou schvácenost a bolesti svalů a kloubů. Někdy bývá chřipka doprovázena nevolností, zvracením, střevními potížemi.

Komplikace mohou být vážné

Komplikací chřipkových onemocnění může být zápal plic, zánět nosních dutin nebo středního ucha. Chřipková onemocnění jsou velmi nebezpečná v prvním trimestru těhotenství, protože mohou způsobit odumření plodu nebo vývojové vady, v posledním trimestru těhotenství zase mohou vyvolat předčasný porod.

Příznaky chřipky

• Horečka • Suchý dráždivý kašel • Bolesti hlavy (za očima) • Bolesti svalů a kloubů • Nechutenství, zvracení • Vyčerpanost • Celková únava

Co chřipku způsobuje

Chřipka (influenza) je infekční onemocnění způsobené RNA virem (Orthomyxoviridae). Přenáší se kapénkovou infekcí. Existují tři základní typy chřipkových virů: Chřipkové viry A (infikují lidi, savce a ptáky), chřipkové viry B (infikují jen lidi), chřipkové viry C (infikují lidi a prasata).

Virus chřipky A byl původcem všech dosavadních pandemií. Nebezpečí tohoto viru spočívá v tom, že je „schopen“ antigenní proměny. Proti viru s novou antigenní výbavou nemá většina populace protilátky, a proto se snadněji šíří a způsobuje vážnější onemocnění. Chřipkové viry typu B a C se výrazněji nemění a zpravidla vyvolávají menší epidemie s mírnějším průběhem onemocnění.

Léčba chřipky

• Mírnění příznaků léky proti horečce, bolesti, dráždivému kašli • Dostatek tekutin a stravy bohaté na vitaminy. • Pobyt nemocného v klidu na lůžku nejméně po dobu horeček • Specifická terapie sezónní chřipky antivirotiky I. nebo II. generace.

Antivirotika

Terapie chřipky spočívá kromě mírnění příznaků v podávání specifických antivirotik 1. a 2. generace.

Statistika o chřipce

Dva ze 100 000 zdravých jedinců během epidemie umírají na komplikace chřipky (např. zápal plic). Pravděpodobnost úmrtí se však zvyšuje u pacientů s kardiovasku­lárními chorobami (104 z 100 000), plicním onemocněním (240 z 100 000). Při velmi časté kombinaci diabetu a kardiovaskulárních chorob toto riziko stoupá na 480 ze 100 000 a trpí-li postižený chřipkou plicní chorobou a kardiovaskulárním onemocněním, pak je riziko ještě vyšší (umírá 870 nemocných ze 100 000).

Zápal plic (Pneumonie)

Zánětlivé onemocnění plic, které známé pod názvem zápal plic, je vážné onemocnění dýchacího systému. Ze všech infekčních onemocnění je pneumonie nejčastějším důvodem úmrtí. U nás onemocní ročně téměř 150 tisíc touto chorobou, která je doprovázena vysokými horečkami a může přinést při pozdním zahájení léčby různé komplikace.

Plicní zánět je bakteriálního, virového či jiného původu. Na určení původce choroby závisí vhodné nasazení léků. Příznaky typické pneumonie jsou vysoká horečka, která nastupuje náhle, bolest na hrudi, kašel spojený s vykašláváním hnisavého nebo narezlého hlenu, třesavka, bolest svalů. Existuje i pneumonie netypická, která se projevuje podobně jako chřipka a horečka není tak vysoká. Prvním signálem pro lékařem je poslechový nález na hrudníku, následuje obvykle rentgenové vyšetření, které onemocnění potvrdí. Pneumonie se dále projevuje vysokou sedimentací, zvýšeným počtem leukocytů, u těžších forem také zvýšenou hodnotou jaterních enzymů.

Základem léčby zánětu plic je podání antibiotik, s nimiž je nutno začít co nejdříve. Při volbě antibiotik je rozhodující původce nemoci (virové či bakteriální), lékař musí vzít v úvahu i případné alergie na některá antibiotika. Pokud víte o nějaké alergické reakci, kterou mělo vaše dítě po podání určitého antibiotika, rozhodně to ošetřujícímu lékaři sdělte ještě předtím, než antibiotika předepíše.

Podle dalších příznaků nemoci lékař předepisuje ještě například kapky pro uvolnění odkašlávání či potlačení prudkého kašle, kapky na ošetření nosní sliznice nebo léky na snížení horečky. Ke snížení horečky by mělo dojít do několika dnů, pokud horečka stále neklesá, je obvykle nutno hledat jiný druh antibiotik.

U vážného průběhu onemocnění je obvykle doporučeno léčení v nemocnici. Při léčbě v domácím ošetření musíte nemocnému dítěti zajistit klid na lůžku v dobře větrané místnosti a podávat mu dostatek tekutin. Antibiotika se podávají ještě několik dní po ústupu teplot. Vždy je zapotřebí užívat antibiotika po dobu stanovenou lékařem. Nikdy nevysazujte antibiotickou léčbu předčasně, například když klesne teplota a vám se zdá, že již nejsou antibiotika zapotřebí. Při včasné léčbě zůstává zánět plic po vyléčení bez následků.

Plíce

• Plíce (zjednodušeně řečeno) zajišťují výměnu plynů mezi organismem a okolím (ventilaci). • Mechanický pohyb plic působí jako pumpa, která musí dodávat do krve plyny, roznášené krví v organismu. • Jednou z vyšetřovacích metod je spirometrie, která zjišťuje vitální kapacitu plic. • Snížení vitální kapacity signalizuje ventilační poruchu plic. • Při podezření na onemocnění plic je prvořadou vyšetřovací metodou rentgen hrudníku.

Cystická fibróza

Jedním z dědičných onemocnění plic je cystická fibróza, která se projevuje v novorozeneckém a dětské věku opakovanými infekcemi dýchacích cest, celkovým neprospíváním dítěte a v dospělém věku znamená pro 98 % mužů neplodnost. Cystickou fibrózou trpí u nás jedno z 2500 – 3500 narozených dě­tí.


Autor: připraveno ve spolupráci s čas
Vloženo: 11.7.12

Sara33 Přecházení nemoci 31.10.17
Laurinkakozena Prevence jako základ 30.11.17