Elektronické Miminko zakoupíte zde

Nejčtenější diskuze

Fotogalerie

Soutěž pro čtenářky Miminka

Další články

Anketa

Jakou přílohu byste chtěli nejraději najít v časopisu Miminko?

Kniha o těhotenství a porodu - před početím (1. díl)

Milé nastávající maminky, velice nás těší, že jsme pro Vás získali exkluzivní možnost zveřejnit na portálu www.babycorner.cz na pokračování publikaci, jejíž autorkou je Romana Černá, šéfredaktorka časopisu Miminko, a to Knihu o těhotenství a porodu, která vyšla poprvé v roce 2004 a v současné chvíli je zcela vyprodána. Budeme pravidelně uveřejňovat vždy jednu kapitolu z této knihy, takže si ji budete moci postupně celou přečíst.

PŘED OTĚHOTNĚNÍM

Plánujeme rodinu

Díky vývoji lékařské vědy v minulém století si dnes můžeme těhotenství poměrně spolehlivě plánovat. Počet nechtěných těhotenství tak klesá, stejně jako umělých přerušení těhotenství. To je vývoj jednoznačně pozitivní, který s sebou přináší mnoho výhod pro matku i dítě. Tělo se může na těhotenství lépe připravit, ženy s vážnějším onemocněním mohou těhotenství naplánovat na období příznivější pro jejich nemoc. Přináší to s sebou i další změny – ženy své těhotenství někdy odkládají až příliš dlouho, takže se někdy stává, že otěhotnění je komplikovanější a zvyšuje se počet rizikových těhotenství.

Kdy je nejvhodnější čas

Z lékařského hlediska je nejvhodnější věk ženy pro první těhotenství kolem 25. roku. Dnes se ženy u nás v mnoha případech rozhodují pro první dítě v pozdějším věku. Důvodů může být mnoho, jedním z nich bude patrně snaha nejdříve zajistit rodině ekonomickou stabilitu, dosáhnout určitého postavení v zaměstnání a potom teprve přemýšlet o dítěti. Většina žen však dříve či později začne vnímat své „biologické hodiny“, které říkají, že je již nejvyšší čas dítě počít.

Jak se na těhotenství připravit

V první řadě myslete při plánování těhotenství na svůj zdravotní stav. Nejen kvůli vám, ale i pro dítě, které se narodí, je vaše dobrá kondice důležitá. Pokud nekouříte, neholdujete nadmíru alkoholu a neužíváte příliš dlouho hormonální antikoncepci, není třeba přistupovat k žádným zvláštním přípravám před početím, které byste měla konzultovat s lékařem. Přesto je vhodné se při pravidelné gynekologické prohlídce o svém úmyslu zmínit, lékař by vás měl upozornit, pokud u vás něco není v souvislosti s těhotenstvím zcela v pořádku. Rozhodně se ale zaměřte na svůj jídelníček a životní styl, věnujte více času pobytu na čerstvém vzduchu, zdravému pohybu a dostatečnému spánku.

Pokud užíváte dlouhodobě hormonální antikoncepci, lékař vám doporučí před početím užívání kyseliny listové. Její nedostatek v organismu může způsobit některé defekty při vývoji plodu (například rozštěp páteře). Pro zdárný průběh těhotenství a i otěhotnění samé bude jistě pozitivní, pokud se zbavíte nadváhy, začnete trochu cvičit, posilovat břišní svalstvo.

Trpíte-li některou závažnou nemocí, jejíž léčba vyžaduje pravidelné užívání léků, rozhodně se poraďte nejen s gynekologem, ale také s lékařem, který vás v souvislosti s vaší nemocí ošetřuje. Jedná se o nemoci jako cukrovka (diabetes), epilepsie, srdeční vady nebo vysoký krevní tlak. Určité riziko představuje i vyšší věk matky nebo otce (u matky je to věk nad třicet let). Potom je také lépe poradit se s lékařem o případném užívání vitaminů nebo jiných doplňků stravy, které mohou pozitivně ovlivnit zdravotní stav matky a vývoj plodu. Pokud již máte za sebou potrat či předčasný porod, bude opět na místě porada s lékařem, který vám patrně doporučí vyvarovat se určitých rizikových činností, které by mohly otěhotnění a průběh těhotenství ovlivnit.


Autor: Romana Černá
Vloženo: 25.5.10